Kołobrzeg
| PL | EN | DE |

Nordic walking

Nordic walking to nowoczesna metoda oddziaływania ruchowego polegająca na marszu przy wykorzystaniu rytmicznej i naturalnej pracy ramion. Marsze odbywają się na świeżym powietrzu, a uczestnicy idą z instruktorem, który na bieżąco koryguje prawidłowość wykonywanych ruchów. Do ćwiczeń stosuje się specjalne kijki, przypominające nieco kijki używane przez narciarzy. Wpływ metody nordic walking na organizm jest zbliżony do wyżej omówionego wpływu ćwiczeń ruchowych. Stanowi bardzo atrakcyjną i skuteczną metodę kompleksowego usprawniania całego organizmu.

Nordycki spacer to bodaj jedyny rodzaj rekreacji fizycznej, który może uprawiać człowiek niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Nowoczesny, gdyż poparty wszechstronnymi badaniami, nordic walking stworzyli w latach 70. wyczynowi biatloniści, którzy przy udziale trenerów, fizjologów oraz lekarzy opracowali system suchej zaprawy polegający właśnie na chodzeniu, bieganiu i skakaniu z dwoma kijami w rękach. Okazało się szybko, że nawet zwykły spacer z “podpórkami” doskonale sprawdza się jako metoda rehabilitacji kontuzjowanych zawodników. Nordic Walking uaktywnia aż 90%ludzkiej muskulatury, odciążając jednocześnie stawy kolanowe i biodrowe aż o jedną trzecią, w porównaniu z biegiem lub chodem sportowym.

Kijki do Nordic Walking różnią się od kijków używanych w narciarstwie lub do trekkingu: amortyzatorami, końcówkami przydatnymi w różnym terenie, ergonomicznie ukształtowaną rękojeścią, oraz kombinacją pętli i pasków, w które wkładamy dłoń.

Profil rękojeści oraz jej uprząż w kijkach do NW pozwalają je jakby wlec, a nie nosić, co w połączeniu z podpieraniem się we właściwych momentach oraz umiejętną koordynacją ruchów działa zbawiennie na nasz organizm. Podczas marszu wykorzystujemy zasadę ruchów diagonalnych, to znaczy używamy kijków i nóg naprzemiennie: stawiając na ziemi lewą pietę, podpierając się prawym kijkiem i odwrotnie.

Nordic Walking , dostarczający radości i zdrowia niezależnie od pory roku, jest wskazany dla wszystkich, którzy szukają najprostszego z możliwych sposobu na aktywne i nienudne spędzenie czasu pod gołym niebem. Chodzić z kijkami można wszędzie:-po ulicach, poboczach, parkach, na piaszczystej nadmorskiej plaży lub po górskiej ścieżce. Do opanowania techniki wystarczy przejście zaledwie 200m.

Stwierdzono, że ruch, o którym mówimy , pozytywnie wpływa na regenerację ludzkiego układu kostnego. Do tego stopnia, że ordynowany jest sportowcom po kontuzjach, jak również wszystkim tym, którzy mają kłopoty z kręgosłupem, łokciami, kolanami,ramionami czy stawami biodrowymi. Chwalą sobie łazikowanie z kijami reumatycy,osoby z bólami mięśniowymi i zmianami zwyrodnieniowymi. Pomaga on także w stanach zapalnych i przemianie materii.

Wszechstronne działanie NW bierze się stąd, że w treningu wytrzymałości,a jednocześnie ćwiczeniu mięśni ten rodzaj  aktywności jest blisko o połowę bardziej efektywny  niż zwykłe chodzenie i bieganie.

Dr Danuta Straszyńska z Warszawy (doktorant z nauk o kulturze fizycznej), była olimpijka w lekkej atletyce, miłośniczka NW, autorka prac naukowych z tej dziedziny:

“Moim zdaniem NW jest dla ludzi zdrowych i chorych. Współcześnie bóle kręgosłupa i kolan są powszechne, więc właśnie rekreacja z kijkami daje gwarancję bezpiecznego dla zdrowia , łagodnego treningu. Dwa lata temu złamałam kręgosłup i przez 3 miesiące byłam unieruchomiona. Późniejsza rehabilitacja przebiegała opornie. Dopiero , gdy w Austrii poznałam NW i sama zaczęłam go uprawiać, rekonwalescencja poszła gładko . Dziś, chociaż jestem emerytką, biegam z kijkami trzy razy w tygodniu oraz wróciłam do ...łyżwiarstwa figurowego.

W instytucie Rehabilitacji i Sportu Niepełnosprawnych Uniwersytetu w Lipsku przeprowadzono wśród pacjentów chorych na serce badania sprawdzające czy nordycki spacer można stosować jako metodę ich terapii. Okazało się, że tak. Zanim jednak ktoś ze schorzeniami kardiologicznymi zacznie go uprawiać, powinien skonsultować się z lekarzem”.

Działanie:

  • odciążenie i wzmocnienie kręgosłupa; - usprawnianie pracy mięśni i stawów obręczy barkowej;
  • zwiększenie zakresu ruchu w stawach kończyn dolnych; - efektywne spalanie tkanki tłuszczowej;
  • poprawa ukrwienia i pracy serca; - poprawa krążenia obwodowego; - poprawa koordynacji ruchowej;
  • zwiększenie ogólnej odporności organizmu

Wskazania:

  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa;
  • ograniczenie ruchomości w stawach;
  • zaburzenia przemiany materii;
  •  otyłość;
  • zaburzenia krążenia obwodowego;
  • stres i zmęczenie;

Czas trwania zabiegu: 45 min.

Wróć do listy zabiegów

Cena dla gości SAN MEDICAL SPA

15,00 PLN

Cena dla osób spoza SAN MEDICAL SPA

20,00 PLN