Kołobrzeg
| PL | EN | DE |

badanie USG stawu

Badanie USG – to jest nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyki obrazowej, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. 

Na czym polega badanie USG? 

USG to inaczej badanie ultrasonograficzne, czyli metoda, która pozwala na bezpieczne i nieinwazyjne zajrzenie w głąb ludzkiego ciała. Do tego celu wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych. To nic innego, jak fale akustyczne, tyle że niesłyszalne przez ludzkie ucho. 

Ultrasonograf, czyli urządzenie dzięki któremu przeprowadza się badanie USG to aparat składający się z dwóch najważniejszych części: głowicy oraz ekranu z monitorem. Przykładana do ciała głowica wysyła fale ultradźwiękowe, które wnikając w głąb skóry trafiają na kolejne tkanki wewnątrz ciała. 

Warto przy tym pamiętać, że fala ultradźwiękowa przenika przez komórki ciała, nie wywierając na nie niekorzystnego wpływu.  

Stawy są połączeniem dwóch sąsiadujących ze sobą kości i pozwalają na ich ruchomość względem siebie. 

Co to oznacza? Dzięki stawom jesteśmy w stanie utrzymać pionową pozycję ciała i poruszać się. To dlatego każdy ich uraz może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. 

Urazy, skręcenia czy zwichnięcia stawów to poważne uszkodzenia, które pozostawiają trwały ślad i mogą skutecznie utrudniać poruszanie. Aby ocenić ich stan, poznać przyczynę dolegliwości i zastosować konkretne leczenie, niezbędna jest właściwa diagnoza. Nie sposób ją postawić bez wykonania odpowiednich badań, wśród których powinno znaleźć się USG stawów. 

Badanie USG stawów to pierwszy krok w diagnostyce wszelkich dolegliwości związanych ze stawami. Wykonuje się je niemal zawsze, gdy pacjent skarży się na dolegliwości bólowe, staw jest opuchnięty lub ma ograniczony zakres ruchowy. 

Zależnie od tego, jaki staw obejmują dolegliwości, lekarz będzie zwracał uwagę na inne części kolejnych stawów.  

Na USG stawów składają się pojedyncze badania wszystkich znajdujących się w ciele człowieka stawów. Możemy wykonać więc: 

 

 1. USG stawu barkowego wykonuje się najczęściej u pacjentów z chronicznym, silnym i nawracającym bólem. Wskazaniem jest także ograniczenie jego ruchomości oraz osłabienie mięśni, znajdujących się w jego sąsiedztwie. Dzięki niemu bardzo często diagnozuje się tzw. syndrom bolącego barku. 

 1. USG stawu kolanowego przeprowadza się w większości przypadków u pacjentów po przebytym urazie kolana oraz w trakcie fizjoterapii, by ocenić postępy, jakie daje. Dzięki dokładności, badanie ultrasonograficzne pozwala też na ocenę stanu ścięgien i więzadeł kolanowych. 

 1. USG stawu łokciowego uznawane jest za najbardziej dokładne badanie, dzięki któremu można ocenić stan i funkcjonowanie łokcia. Ponieważ wszystkie struktury wchodzące w skład stawu łokciowego znajdują się tuż pod skórą, z dużą dokładnością dzięki USG rozpoznaje się torbiele, tzw. łokieć tenisisty i łokieć golfisty, zapalenie kaletek i nadkłykci oraz zespół kanału nerwu łokciowego. Badanie pozwala także na ocenę rozległości uszkodzeń ścięgien i mięśni w obrębie stawu. 

 1. USG nadgarstka i ręki. Zaburzenia czucia, torbiele, ograniczenie w zacisku dłoni, obrzęki - wszystkie te dolegliwości możliwe są do zdiagnozowania. Badanie USG pozwala na poznanie przyczyny problemu, ale też ocenę jego rozległości. 

 1. USG stawu biodrowego wykonywane jest zazwyczaj u starszych osób, u których bardzo często dochodzi do uszkodzenia samego stawu oraz kości udowej. To, na co zwraca się największą uwagę przy wykonywaniu USG jest obecność płynu w stawie, która może być przyczyną poważnych zaburzeń, takich jak tzw. trzaskające biodro. 

 1. USG stawu skokowego i stopy wykonuje się najczęściej, gdy na stopie pacjenta pojawia się zaczerwienienie niewiadomego pochodzenia. Stosuje się je także u pacjentów z urazami stawu skokowego oraz przy nadwyrężeniach stopy. 

Wskazania:

 • zaczerwienienie w obrębie stawu; 

 • uraz stawu; 

 • stan zapalny; 

 • wykrycie zmian w postaci guzów i torbieli stawu w badaniu palpacyjnym; 

 • przebyta operacja stawu - kontrola pooperacyjna w kierunku wykrycia krwiaków, ropni; 

 • zdiagnozowanie reumatoidalnego zapalenia stawu. 

Przeciwwskazania:

Ponieważ ultrasonografia jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą badania, która nie ingeruje w funkcjonowanie organizmu, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby jej zastosowania. Trzeba jednak pamiętać, że badania USG nie można przeprowadzać na skórze z otwartymi ranami i poparzeniami. Dolegliwości bólowe u pacjenta może wywołać przeprowadzenie badania USG w obszarze stawu po urazie. 

Uwagi:

Jedno badanie dotyczy jednej okolicy.

Jak przygotować się do badania USG stawów? 

Przeprowadzenie badania USG stawów nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W dniu badania trzeba jednak nałożyć wygodne ubranie, które łatwo i szybko będzie można zdjąć, aby lekarz przeprowadził USG. Warto też pamiętać, aby udać się na nie z kompletem wyników wcześniejszych badań, o ile takie były wykonywane. 

Przebieg badania USG stawów:

W zależności od rodzaju badanego stawu, USG przeprowadza się u pacjenta będącego w pozycji leżącej lub siedzącej. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu z pacjentem dotyczącego jego dolegliwości, czasu ich trwania i intensywności, a także przyjmowanych leków i dotychczas przebytych chorób. 

Po uzyskaniu potrzebnych informacji lekarz nałoży na badane miejsce specjalny żel używany do badań ultrasonograficznych, który ma poprawiać przewodzenie fal ultradźwiękowych, a także poślizg głowicy na skórze pacjenta. Osoba wykonująca badanie przyłoży następnie głowicę do skóry i przesuwając ją i dociskając pod różnymi kątami, będzie obserwować na ekranie monitora widok wnętrza stawu. 

Po zakończeniu badania pozostałości żelu z powierzchni ciała należy zetrzeć papierowym ręcznikiem. Osoba, która przeprowadzała badanie da nam zdjęcia, zrobione podczas jego wykonywania, na papierze. Dołączy do nich opis badania (wyłącznie w języku polskim), który pomoże w diagnostyce problemu lekarzowi prowadzącemu. 

Czas trwania zabiegu: 20-30 min.

Wróć do listy zabiegów

Cena dla gości SAN MEDICAL SPA

300,00 PLN

Cena dla osób spoza SAN MEDICAL SPA

300,00 PLN