Kołobrzeg
| PL | EN | DE |

Nordic Walking-marsz po zdrowie!

Nordic Walking –MARSZ PO ZDROWIE!!! 

Cześć, nazywam się Agnieszka Kramarczyk i jestem instruktorem Nordic Walking już od 10 lat. 


Na co dzień pracuję jako fizjoterapeutka w San Medical SPA, gdzie prowadzę regularne treningi z kijami.  

Dlaczego Nordic Walking? Bo jest to jedna z niewielu form aktywności fizycznej, którą może uprawiać każdy, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, którą uprawia się na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku i która jest fantastycznym treningiem Cardio dla naszego ciała. Okej! to może trochę ciekawostek i historii-skąd wziął się pomysł na spacery z kijami i kto je wymyślił?Nordic Walking powstał w Finlandii już na początku XXw. jako alternatywa treningów dla narciarzy biegowych i biathlonistóww sezonie letnim. Nie był on wtedy traktowany jako sport dla wszystkich ponieważ stanowił on formę przygotowania zawodników do sezonu zimowego. Jednym z prekursorów marszu z kijami należy uznać Marko Kantaneva z fińskiego instytutu sportu w Vierumaki, który połączył marsz z kijami i nazwał  to:”SAUVAKAVELY” ( sauva-kijek; kavely-marsz).I tak od 1997 r. zaczęto produkować odpowiednie kije i promować ten rodzaj dyscypliny.  

To teraz trochę ciekawostek...tych ZDROWOTNYCH!!!  

Nordic Walking angażuje ponad 90% mięśni naszego ciała!  

Uwalnia od stresu, wyzwala wytwarzanie endorfin (hormonów szczęścia)! 

Pozwala spalić do 46% więcej kalorii niż zwykły marsz bez kijów!  

Zmniejsza obciążenie stawów kolanowych, biodrowych i stóp o ok.26%! 

Podnosi skuteczność treningu Cardio (serca i układu krążenia) o 22%! 

Wpływa na prawidłową postawę ciała i uwalania od bólu pleców!  

Myślę, że korzystnych wpływów Nordic`a na nasze ciało można opisać więcej, ale to wiemy .Zresztą kto nie czuje się lepiej po dłuższym spacerze? A jeśli dodamy do tego kije i odpowiednią technikę mamy gotowy przepis na...dłuższe i zdrowsze życie! Jak ten przepis stworzyć? Krok po kroku już opisuję: Znajdź Instruktora, osobę, która poprowadzi instruktaż lub przyłącz się do grupy, która już maszeruje. Pamiętaj, że lepiej jest od razu nauczyć się prawidłowych wzorców ruchowych niż niwelować złe nawyki.Dobierz do siebie odpowiednie kije. Jeśli chodzi o tą kwestię troszkę ją opiszę. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy kijami trekkingowymi, które są super, ale na wspinaczce wysokogórskiej, a kijami do Nordic Walking, które są lżejsze, delikatniejszej budowy i służą  

do odpychania się. Jedną z głównych różnic po między tymi kijami widać po rękojeści kija, który -od Nordic`a jest smukły, a trekkingowy jest masywniejszy. Druga różnica  to system pasków przy rękojeści. Kije trekkingowe przeważnie mają pasek (pętlę),który zakłada się na nadgarstek, gdyby kij wyślizgnął się z dłoni , kij pozostaje na nadgarstku. Kije Nordic posiadają specjalny pasek stabilizujący (stabilizator), który zapewnia prawidłową pracę nadgarstka i dłoni podczas chodu.


 Ważna kwestia po jakim podłożu chodzimy. W przypadku podłoża „miękkiego”: las, plaża, ścieżka, utwardzona, bieżnia, wystarczą odsłonięte groty, jeśli wybierzemy drogę asfaltową, kostkę brukową, ważne aby na groty(czyli zakończenia kijów) założyć „butki” czyli gumowe nakładki, które zapewnią nam przyczepność. Pozostała kwestia odzieży. Jak już wspomniałam maszerować z kijami możemy o każdej porze roku, więc odzież powinna utrzymać komfort cieplny, ale też nie ograniczać swobody ruchów, zwłaszcza górnej partii ciała. Podczas dynamicznego marszu lub dłuższych tras należy zadbać o wodę, ponieważ przy takim wzmożonym wysiłku fizycznym włączy nam się pocenie, a co za tym idzie utrata wody. Nordic Walking jest jedną z tych form aktywności, którą możemy uprawiać samemu lub w towarzystwie, osiągając zamierzony cel czyli ...wyjście z domu, dotlenienie, zredukowanie stresu, spalenie zbędnych kilogramów i ...porządny trening.

Kiedy już opanujecie technikę chodzenia, kiedy już zaczniecie częściej sięgać po kije i pokonywać naprawdę konkretne dystanse, zapraszam na zawody Nordic Walking, które odbywają się w całej Polsce, ale też na świecie! Co roku organizowane są zawody na różnych dystansach. Wystarczy się zapisać i...wziąć udział. A gdy temperatura spada poniżej zera zapraszam do Kołobrzegu na Nordic Morsing  by wspólnie z naszymi Kołobrzeskimi morsami stanąć do boju! 
Duch imprezy i emocje jakie towarzyszą na zawodach Nordic Walking jest wprost nie do opisania!!!.....Coś fantastycznego, kiedy niezależnie od wieku, płci, wzrostu, wagi wspólnym celem jest dynamiczny marsz i świetna zabawa! W 2014 r. stanęliśmy do bicia rekordu Guinnessa w Marszu Nordic Walking w Kołobrzegu i choć tak naprawdę niewiele brakło do pobicia rekordu to czuliśmy się niesamowicie po przekroczeniu linii mety.
 Okej! O walorach Nordic Walking można pisać i pisać, a literatury i badań naukowych jest pod dostatkiem. A jeśli   zainteresuje Was ta niewątpliwe młoda i genialna aktywność fizyczna, ZAPRASZAM na naukę, treningi, a później zawody. 

 

Źródła:„Nordic Walking FAN”Piotr Wróblewski, wyd. Pascal, Bielsko Biała 2010.„Nordic Walking I o to chodzi! 

Klaus Schwanbeck, wyd. Helion, Gliwice 2013. 

https://chodzezkijami.pl/