Kołobrzeg
| PL | EN | DE |

terapia manualna stawu z USG

Terapia manualna  polega na leczeniu rękoma czynnościowych zmian narządu ruchu występujących pod postacią zaburzeń zlokalizowanych w obrębie stawów oraz tkanek miękkich takich jak mięśnie, więzadła, powięzie czy skóra.

Badanie USG – to jest nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyki obrazowej, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. 

Połączenie terapii manualnej z USG stawu pozwala na bardziej szczegółowe zdiagnozowanie problemu i bardziej precyzyjne prowadzenie dalszej terapii.


Na czym polega badanie USG? 

USG to inaczej badanie ultrasonograficzne, czyli metoda, która pozwala na bezpieczne i nieinwazyjne zajrzenie w głąb ludzkiego ciała. Do tego celu wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych. To nic innego, jak fale akustyczne, tyle że niesłyszalne przez ludzkie ucho. 

Ultrasonograf, czyli urządzenie dzięki któremu przeprowadza się badanie USG to aparat składający się z dwóch najważniejszych części: głowicy oraz ekranu z monitorem. Przykładana do ciała głowica wysyła fale ultradźwiękowe, które wnikając w głąb skóry trafiają na kolejne tkanki wewnątrz ciała. 

Warto przy tym pamiętać, że fala ultradźwiękowa przenika przez komórki ciała, nie wywierając na nie niekorzystnego wpływu.  

Stawy są połączeniem dwóch sąsiadujących ze sobą kości i pozwalają na ich ruchomość względem siebie. 

Co to oznacza? Dzięki stawom jesteśmy w stanie utrzymać pionową pozycję ciała i poruszać się. To dlatego każdy ich uraz może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. 

Urazy, skręcenia czy zwichnięcia stawów to poważne uszkodzenia, które pozostawiają trwały ślad i mogą skutecznie utrudniać poruszanie. Aby ocenić ich stan, poznać przyczynę dolegliwości i zastosować konkretne leczenie, niezbędna jest właściwa diagnoza. Nie sposób ją postawić bez wykonania odpowiednich badań, wśród których powinno znaleźć się USG stawów. 

Badanie USG stawów to pierwszy krok w diagnostyce wszelkich dolegliwości związanych ze stawami. Wykonuje się je niemal zawsze, gdy pacjent skarży się na dolegliwości bólowe, staw jest opuchnięty lub ma ograniczony zakres ruchowy. 

Zależnie od tego, jaki staw obejmują dolegliwości, lekarz będzie zwracał uwagę na inne części kolejnych stawów.  

Na USG stawów składają się pojedyncze badania wszystkich znajdujących się w ciele człowieka stawów. Możemy wykonać więc: 

 

  1. USG stawu barkowego wykonuje się najczęściej u pacjentów z chronicznym, silnym i nawracającym bólem. Wskazaniem jest także ograniczenie jego ruchomości oraz osłabienie mięśni, znajdujących się w jego sąsiedztwie. Dzięki niemu bardzo często diagnozuje się tzw. syndrom bolącego barku. 

  1. USG stawu kolanowego przeprowadza się w większości przypadków u pacjentów po przebytym urazie kolana oraz w trakcie fizjoterapii, by ocenić postępy, jakie daje. Dzięki dokładności, badanie ultrasonograficzne pozwala też na ocenę stanu ścięgien i więzadeł kolanowych. 

  1. USG stawu łokciowego uznawane jest za najbardziej dokładne badanie, dzięki któremu można ocenić stan i funkcjonowanie łokcia. Ponieważ wszystkie struktury wchodzące w skład stawu łokciowego znajdują się tuż pod skórą, z dużą dokładnością dzięki USG rozpoznaje się torbiele, tzw. łokieć tenisisty i łokieć golfisty, zapalenie kaletek i nadkłykci oraz zespół kanału nerwu łokciowego. Badanie pozwala także na ocenę rozległości uszkodzeń ścięgien i mięśni w obrębie stawu. 

  1. USG nadgarstka i ręki. Zaburzenia czucia, torbiele, ograniczenie w zacisku dłoni, obrzęki - wszystkie te dolegliwości możliwe są do zdiagnozowania. Badanie USG pozwala na poznanie przyczyny problemu, ale też ocenę jego rozległości. 

  1. USG stawu biodrowego wykonywane jest zazwyczaj u starszych osób, u których bardzo często dochodzi do uszkodzenia samego stawu oraz kości udowej. To, na co zwraca się największą uwagę przy wykonywaniu USG jest obecność płynu w stawie, która może być przyczyną poważnych zaburzeń, takich jak tzw. trzaskające biodro. 

  1. USG stawu skokowego i stopy wykonuje się najczęściej, gdy na stopie pacjenta pojawia się zaczerwienienie niewiadomego pochodzenia. Stosuje się je także u pacjentów z urazami stawu skokowego oraz przy nadwyrężeniach stopy. 

Wskazania:

  • dla osób, które cierpią powodu bólu a chcą uniknąć zabiegu inwazyjnej operacji medycznej 

  • uraz stawu

  • wykrycie zmian w postaci guzów i torbieli stawu w badaniu palpacyjnym

Przeciwwskazania:

Ponieważ ultrasonografia jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą badania, która nie ingeruje w funkcjonowanie organizmu, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby jej zastosowania. Trzeba jednak pamiętać, że badania USG nie można przeprowadzać na skórze z otwartymi ranami i poparzeniami. Dolegliwości bólowe u pacjenta może wywołać przeprowadzenie badania USG w obszarze stawu po urazie. 

Uwagi:

Jedno badanie USG podczas terapii manualnej dotyczy jednej okolicy!

Czas trwania zabiegu: do 40 minut min.

Wróć do listy zabiegów

Cena dla gości SAN MEDICAL SPA

150,00 PLN

Cena dla osób spoza SAN MEDICAL SPA

150,00 PLN