Terapia Manualna w Sanatorium SAN

 

 

W dziale Terapii Manualnej Sanatorium SAN prowadzi się leczenie czynnościowych zmian narządu ruchu występujących pod postacią zaburzeń zlokalizowanych w obrębie stawów oraz tkanek miękkich takich jak mięśnie, więzadła, powięzie czy skóra.

Celem oddziaływania terapeutycznego jest usunięcie stwierdzonych zaburzeń  i związanych z nimi dolegliwości bólowych poprzez zastosowanie celowanych technik manualnych.

Podstawowe techniki  stosowane w terapii manualnej to techniki tkanek miękkich, trakcje, mobilizacje, manipulacje.Terapia manualna stosowana w Sanatorium San jest szczególną formą terapii zaburzeń narządu ruchu. Jest często błędnie utożsamiana z kręgarstwem, które w przeciwieństwie do terapii manualnej nie posiada żadnych podstaw w źródłach wiedzy medycznej. Należy do dziedziny fizjoterapii i jest poparta badaniami naukowymi.

Terapia manualna polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa. Pierwszą częścią badania jest zazwyczaj dokładny wywiad. Następnie dokonuje się badania jakości ruchu, jego zakresów, biomechaniki oraz innych czynników (np. bolesności). Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji lub manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną biomechanikę stawów (odblokowanie stawów), co prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia zakresu ruchomości i ustąpienia stanów zapalnych. 

 

Jedną z technik wykorzystywanych w naszym dziale terapii manualnej jest technika FDM, zobacz film

 

 

NASI  SPECJALIŚCI

 

 

mgr Mariusz Glimasińsk

Absolwent Policealnej Szkoły Medycznej w Kołobrzegu - kierunek technik fizjoterapii.
Absolwent Społecznej Akademii Nauk w Kołobrzegu - kierunek fizjoterapia.
Praca dyplomowa na temat "Zastosowania wybranych metod terapii manualnej w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego".
Absolwent Podyplomowego Studium Terapii Manualnej przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Doświadczenie zawodowe zdobywał w licznych placówkach znajdujących się na terenie całego Kołobrzegu. Obecnie od 2009 roku nabywa ciągle nowego doświadczenia w Sanatorium SAN.

 

 

 

 

Ukończone szkolenia:

1. Terapia Manualna

2. Taping Rehabilitacyjny 

3. Badanie i leczenie górnej części kręgosłupa & Techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.

4. Elementy terapii : zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego 

 

 

mgr Mateusz Kubisz
 
Absolwent Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu - kierunek fizjoterapia, Instruktor Nordic Walking. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując jako fizjoterapeuta na szpitalnych oddziałach neurologii, chirurgii urazowej, czy też ortopedii w Szpitalu im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu. Ponad to pracował na stanowisku fizjoterapeuty w inowrocławskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Uszkodzeniem Mózgu.

 

Ukończone szkolenia:

1. PNF – podstawowy,

2. Taping Rehabilitacyjny,

3. Medyczny Trening Terapeutyczny cz.1,

4. Medyczny Trening Terapeutyczny cz.2,\

5. Diagnozowanie i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn metodą McKenziego.

5. Leczenie Zaburzeń Układu Mięśniowo-Szkieletowego Technikami Powięziowymi Moduły 1-3.

 

 

 

mgr Robert Kot
 
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - kierunek fizjoterapia. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Klinice Fizjoterapii oraz Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sanatorium Bałtyk jako fizjoterapeuta. Od kilku lat także wykładowca szkół i uczelni kształcących przyszłych masażystów.
 

Ukończone szkolenia:

1. Strukturelle Osteopathie und Sanfte Chiropraktik 

2. Techniki Energizacji Mięśni (akredytacja PTF)

3. Masaż tensegracyjny (akredytacja PTF)

4. KompleksowaTerapia Przeciwobrzękowa (akredytacja PTL)

5.Badanie i leczenie górnej części kręgosłupa & Techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.

6. Elementy terapii : zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego