Terapia Manualna w Sanatorium SAN

Terapia manualna stosowana w Sanatorium San jest szczególną formą terapii zaburzeń narządu ruchu. Jest często błędnie utożsamiana z kręgarstwem, które w przeciwieństwie do terapii manualnej nie posiada żadnych podstaw w źródłach wiedzy medycznej. Należy do dziedziny fizjoterapii i jest poparta badaniami naukowymi.

 

Terapia manualna polega na badaniu i leczeniu stawów obwodowych i kręgosłupa. Pierwszą częścią badania jest zazwyczaj dokładny wywiad. Następnie dokonuje się badania jakości ruchu, jego zakresów, biomechaniki oraz innych czynników (np. bolesności). Podczas terapii za pomocą specjalnych technik mobilizacji lub manipulacji i pracy na tkankach miękkich przywraca się zaburzoną biomechanikę stawów (odblokowanie stawów), co prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia zakresu ruchomości i ustąpienia stanów zapalnych. 

 

Jedną z technik wykorzystywanych w naszym dziale terapii manualnej jest technika FDM, zobacz film

 

Nasi specjaliści :

 

mgr Mariusz Glimasińsk

 

Absolwent Policealnej Szkoły Medycznej w Kołobrzegu - kierunek technik fizjoterapii.
Absolwent Społecznej Akademii Nauk w Kołobrzegu - kierunek fizjoterapia. (praca dyplomowa: Zastosowanie wybranych metod terapii manualnej w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego).

Absolwent Podyplomowego Studium Terapii Manualnej przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w licznych placówkach znajdujących się na terenie całego Kołobrzegu. Obecnie od 2009 roku nabywa ciągle nowego doświadczenia w Sanatorium SAN.

 

Ukończone szkolenia:

1. Terapia Manualna

2. Taping Rehabilitacyjny 

3. Elementy terapii : zmiany zwyrodnieniowe stawu                       kolanowego 

 

 

 

 

 

mgr Mateusz Kubisz

 

Absolwent Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu - kierunek fizjoterapia, Instruktor Nordic Walking. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując jako fizjoterapeuta na szpitalnych oddziałach neurologii, chirurgii urazowej, czy też ortopedii w Szpitalu im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu. Ponad to pracował na stanowisku fizjoterapeuty w inowrocławskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom z Uszkodzeniem Mózgu.

 

Ukończone szkolenia:

1. PNF – podstawowy,

2. Taping Rehabilitacyjny,

3. Medyczny Trening Terapeutyczny cz.1,

4. Medyczny Trening Terapeutyczny cz.2,

5. Leczenie Zaburzeń Układu Mięśniowo-Szkieletowego                 Technikami Powięziowymi Moduły 1-3.

 

 

 

 

 

 

 

mgr Robert Kot

 

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - kierunek fizjoterapia. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Klinice Fizjoterapii oraz Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sanatorium Bałtyk jako fizjoterapeuta. Od kilku lat także wykładowca szkół i uczelni kształcących przyszłych masażystów.

 

Ukończone szkolenia:

1. Strukturelle Osteopathie und Sanfte Chiropraktik 

2. Techniki Energizacji Mięśni (akredytacja PTF)

3. Masaż tensegracyjny (akredytacja PTF)

4. KompleksowaTerapia Przeciwobrzękowa (akredytacja PTL)

5. Elementy terapii : zmiany zwyrodnieniowe stawu                       kolanowego 

 

 

 

 

 

 

 

W dziale Terapii Manualnej Sanatorium SAN prowadzi się leczenie czynnościowych zmian narządu ruchu występujących pod postacią zaburzeń zlokalizowanych w obrębie stawów oraz tkanek miękkich takich jak mięśnie, więzadła, powięzie czy skóra.

Celem oddziaływania terapeutycznego jest usunięcie stwierdzonych zaburzeń  i związanych z nimi dolegliwości bólowych poprzez zastosowanie celowanych technik manualnych.

Podstawowe techniki  stosowane w terapii manualnej to techniki tkanek miękkich, trakcje, mobilizacje, manipulacje.

 

TERAPIA MANUALNA - TECHNIKI 

 I. Techniki tkanek miękkich obejmują m.in. następujące metody pracy z pacjentem:

 

1. Techniki energizacji mięśni to zbiór różnych metod mających swoje pochodzenie w ortopedii, fizjoterapii, osteopatii oraz chiropraktyce wykorzystujących czynną postawę pacjenta w celu likwidacji zaburzeń w tkankach miękkich:
a poizometryczna relaksacja mięśni - relaksacja hipertonicznych mięśni, mobilizacja stawów, przygotowanie do manipulacji.
2. Mięśniowo powięziowe rozluźnianie - techniki te poprawiają wewnętrzną ruchomość tkanek miękkich, szczególnie powięzi.
3. Techniki aktywnego rozluźniania - koncentrujących swoja uwagę na likwidowaniu nieprawidłowości w obrębie tkanki miękkiej takich jak: zrosty i sklejenia. Często łączone z Technikami Mięśniowo-Powięziowego Rozluźniania czy też Technikami Energizacji Mięśni są niezwykle efektywne.
 

II. Trakcje – polegają na oddaleniu od siebie powierzchni stawowych w celu zmniejszenia kompresji stawu a tym samym zniesienie bądź złagodzenie bólu
 

III. Mobilizacje – polegają na pasywnym lub aktywnym wykonywaniu określonych ruchów w stawach w celu uruchomienia zablokowanych stawów i redukcji bólu
 

IV. Manipulacje - zaliczane są do strukturalnych technik stawowych wykorzystywanych w terapii manualnej. Manipulacje polegają na zastosowaniu technik o dużej szybkości wykonanego ruchu i małej amplitudzie przy odpowiednim ustawieniu stawu w celu jego uwolnienia.

 

Cena zabiegu: 60,- PLN ( do 30 min.)
 

 

Ponadto w gabinecie wykonuje się:

 

MASAŻ TENSEGRACYJNY - MEDYCZNY

Nowatorska metoda masażu opracowana przez naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dr K. Kassolika i dr W. Andrzejewskiego. Polega na masowaniu nie tylko na okolicy zajętej procesem chorobowym ale wszystkich obszarów połączonych ze sobą zgodnie z zasadą tensegracji w łańcuchy biokinematyczne. W efekcie uzyskujemy normalizacje napięcia mięśniowego i rewelacyjne efekty w eliminacji bólu. Metoda ta znajduje coraz szersze grono zwolenników wśród fizjoterapeutów w kraju i na świecie, a także uznanie pacjentów.

 

Cena zabiegu: 50,- PLN ( do 30 min.)

 

 

KOMPLEKSOWA TERAPIA PRZECIWOBRZĘKOWA               

Jest to metoda leczenia obrzęków limfatycznych, pourazowych, lipidowych oraz niewydolności żylnej. Przyczynia się do zmniejszenia obrzęku.KTP  jest najskuteczniejszą ze znanych metod leczenia obrzęków. Na Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową składają się:

  • manualny drenaż limfatyczny

Jest to metoda mechaniczna służąca polepszeniu i wspomaganiu naturalnego mechanizmu fizjologicznego drenażu limfatycznego niezbędna do skutecznego usuwania obrzęków.

  • kompresoterapia (bandażowanie)

Metoda polega na zastosowaniu zmiennego ucisku, który stymuluje i poprawia odpływ żylny krwi i chłonki z kończyn. W tym celu stosuje się specjalne bandaże i uciskowe oraz gotowe mankiety.

  • taping limfatyczny

Stosuje się w celu utrwalenia efektu przeciwobrzękowego uzyskanego w wyniku zastosowania manualnego drenażu i kompresoterapii. Polega na oklejeniu okolicy obrzęku  specjalnym plastrem Po naklejeniu tworzą się kanały, którymi limfa może spływać do węzłów chłonnych. Dodatkowo ciśnienie w naczyniach krwionośnych zmniejsza się.

 

Cena zabiegu: 60,- PLN ( do 30 min.)

 

 

 

 

terapia manaualna sab